3D spausdintuvo kalibravimas


#1

Patarimai kaip sukalibruoti 3D printerį.
@Ovis Pasiūlė užvesti šią temą - sutinku ji tikrai reikalinga.
Mielai pasidalinsiu savo patirtimi ir tikiu kad kiti turi ką papasakoti šia tema.

Kalibruojan pirma savo 3D teko prisiskaityti daug info nuo kurios “galva plyšo” ir nebežinojau nuo ko pradėti. Dabar galiu pasakyti visi 3D skirtingi ir tai kas tinka vienam nebūtinai tiks kitam.
Tam kad atrasti geriausius nustatymus 3D spausdintuvui aš visada spausdinu vieną ir tą pačia detalę (kuba su skyle per vidurį). Pasižymiu kokie buvo nustatymai programoje, tada keičiu nustatymus (dažniausiai tik vieną iš parametrų) pvz. sluoksnio aukštį (Layer thiknes) ir vėl spausdtinu tą pačia detale. Tada žiūriu kaip pasikeitė kokybė.

Spausdinimo platformos kalibravimas.
Taigi pradėkim nuo spausdinimo platformos. Reikia nustatyti tarpa tarp platformos ir spausdinimo “galvutės”. Teoriškai tarpas turėtų būti tokio atstumo kaip ir spausdinimo “galvuės skylės” diametras PVZ 0,3 mm. Bet praktiškai tai tiksliai nustyti nepavyks. Aš darau paprastai taip - imu vizitine kortelę (svarbu kad popierius būtų storesnis nei paprasto spausdintuvo popierius), kortelę kišu tarp platformos ir spausdinimo galvos ir reguliuoju platformą taip kad vizitinė kortelė su nedideliu pasipriešinimu “lystų” tarp platformos ir galvutės. Šį procesą atlieku visuose platformos kampuose ir procesą kartoju ne vieną kartą (tol kol visi 4 platformos kampai bus vienodo aukščio). Jei pradedan spausdinti pastebėjote kad plastikas ekstrūdoriuje stringa, girdisi kad dantratis prasisuka (garsas lyk viduje kažkas kala), ant platformos pirmas sluoksnis itin plonas, platus ir beveik permatomas - reiškiasi tarpas tarp platformos ir galvutės yra permažas.

Dar vienas dalykas su spausdinimo platforma - jei platforma stiklinė ją reikėtų padengti kuom nors kad geriau priliptų pirmas sluoksnis PVZ plaukų laku. Arba lipalu praskietu su vandeniu.

Plastiko padavimo kalibravimas
Vien tik programoje nurodyti plastiko storį, printinimo galvutės diametra neužtenka. Reikėtų ir patikrinti mechaniškai ar spausdintuvas tinkama kiekį plastiko paduoda. Teoriškai yra taip G-kodas mikro kontroleriui nurodo kiek mm. plastiko turi būti paduota į ekstrudorių, o mikrokontroleryje įrašyta programa milimetrus pagal programoje įrašytus parametrus verčia variklio apsisukimais. Dažniausiai pasitaiko jog apsisukimai nesutampa. Juos reikia koreaguoti. Yra tam formulės bet aš darau taip: Ant plastiko gijos markeriu pažymiu pvz 5cm. atstumą. Ir PC programoje nurodau kad ekstrudorius tiesiog “išstumtų” 5cm. (Matuoti reikia tiksliai- aš naudoju slankmatį). Ir žiūriu kiek ištiesų “išstūmė”. Tada darau pakeitimus mikro kontrolerio programoje Reikia susirasti meniu punkta Control, tada Motion, ten pačioje apačioje yra punktas Esteps. ir tiesiog jei permažai plastiko paduodama - didinu skaičių jei perdaug mažinu.
Dėmesio!!! dažniausiai 3D spausdintuvai neišsaugo šių parametrų, todiel juos reikia nustatyti kiekvieną kartą įjungiant 3D arba keisti mikrokontrolerio programos kodą ir jį užkrauti į kontrolerį.

O dabar žinksnis po žinksnio:

Ant gijos pažymime 50 mm.

PC programoje įjungiame ekstrudoriaus kaitinimą, kai temperatūra pasieks reikiamą lygį - nurodome kad ekstrudorius “išstumtų” 50 mm. filamento.


Žemiau pateiktoje foto matosi kad ekstrudorius išstūmė per mažai filamento.

Reiškiasi mikro kontrolerio programoje reikia keisti parametrus.
Foto kaip tai atrodo.

Nustatymus atlikti reikia su “tuo ratuku ant 3d”, jį pasukant ar paspaudžiant. Primenu išjungus 3D nustatymai “dinks”
Nustatymus keiskite mažu intervalu. Procesą kartokite tol kol ekstrudorius išstums reikiama ilgy filamento.

Šiek tiek teorijos.

Sluoksniavimo programa "Slicer’is’ ar kaip ją pavadinti. Žodžiu tai programa kuri virtualų 3D modelį susluoksniuoja ir paverčia G-kodu. Tai tokios programos kaip: Cura, Slic3r.

G-kodas tai failas kurį sudaro tam tikras kodas nurodantis 3D spausdintuvui ar kitoms pvc: CNC staklėms, kordinates ir veiksmus kuriuos turi atlikti pasirinktas įrenginys. Kitaip tariant tai tik nurodymų rinkinys.

Host programa ar G-kodo transliatorius - nežinau kaip pavadinti. Bet tai pvz: Repetier ar Pronterface programos, kurių pagalba 3D spausdintuvas komunikuoja su PC. Šių programų pagalba per PC galime kontroliuoti patį 3D, “transliuoti” G-kodą spausdintuvui, matyti 3D spausdintuvo būseną. Galima apsieiti ir be šių programų- tiesiog įrašyti G-kodą į SD kortelę ir spausdinti tiesiai iš 3D.

Mikro kontrolerio programa 3D spausdintuvas turi savo “smegenis” - savo kontrolerį, jame įrašyta tam tikra programa kuri ‘Skaito’ G-kodą ir atlieka nurodytus veiksmus. Populiariausia programa yra “Marlin” - tie kas turite Geeetech - tai pas Jus tikrai “tupi” Marlin :slight_smile:
Ši programa yra atviro kodo ir mes ją kuo puikiausiai galime koreaguoti Arduino programos pagalba. Nepatyrusiems to daryti nerekomenduoju - neteisingi programos pakeitimai gali neatstatomai sugadinti Jūsų 3D.

Dėmesio!!! Viršuje pateikta informacija yra sudaryta iš asmeninės patirties, informacija gali būti nevisai tiksli ar informatyvi, aš visiškai neprisiimu atsakomybės už sugedusį 3D spausdintuvą kurį Jūs kalibravote pagal viršuje pateiktą informaciją :slight_smile:

Tai pat paminėsiu - nesitikėkite kad atlikus šiuos pakeitimus Jūsų 3D spausdintuvas spausdins daiktus kurie atrodys kaip išlieti. Ir nenusiminkite jei nepavyksta viskas iškarto - kantrybės, kantrybės :slight_smile:

Su 3D galima iki begalybės žaisti pvz:

  • Keisti ekstrudoriaus galvutę, nes pvz: Geetech turi standartine smailėjančia 3mm. galvute (aš asmeniškai labiau pripažystu - plokščia 0,25 mm.)
  • Išbandykite skirtingus filamentus - nuo jų irgi daug kas priklauso.
  • Nepatingėkite pažaisti su “Slicer” ar “cura” nustaymais
  • Ir t.t. - gal kada vėlau parašysiu :slight_smile:

3D spausdintuvo surinkimas - Geetech Pro B - va902
#2

Informacija naudinga. noretusi pavizdziu ir paratomo kokia pradinukam naudoti programa as naudoku repetier ir kartais cura


#3

Sveki, norejau paklausti ar butu i tema jei pries keiciant parametrus programoje, pirma susireguliuoti filament prispaudima, ir extruderio steperio valdiklio srove pries nustatinejant g koda ?


#4

Papildžiau Temą - tikiuosi bus daugiau aiškumo.


#5

Saunuolis @Savaitgalioprojektai pradedantiesiams tokie kaip as tikrai pravercia :wink:


#6

Ačiū @Ovis tikiuosi atsakiau į tavo klausimus.


#7

Super, daugiau tokiu zmoniu kurie gali ir uzsiema informacijos sklaida, kuo daugiau tokiu zmoniu tuo geriau, labai geras info ir nuotraukos ir paaiskinimai :+1: